Laptopy Toshiba Dynabook Satellite Pro C50-J – z systemem operacyjnym i bez

Niektóre przenośne komputery osobiste są urządzeniami o dość specyficznej konfiguracji. Laptopy Toshiba Dynabook Satellite Pro C50-J doskonale wpisują się w tą narrację, gdyż mimo i tak dość wygórowanych parametrów, stać je zdecydowanie na dużo więcej. Co zatem warto wiedzieć o jednym z najnowszych komputerów przenośnych Toshiby?

Z systemem operacyjnym i bez niego

Kupując laptopa Toshiba Dynabook Satellite Pro C50-J bezpośrednio u producenta, można natrafić na urządzenie bez preinstalowanego systemu operacyjnego. Naturalnie rozwiązanie to można potraktować jako ukłon w stronę użytkowników, którzy przecież mają prawo do wyboru własnej platformy programistycznej. Trzeba jednak pamiętać, że koszt zakupu biznesowego systemu operacyjnego Windows PRO to dodatkowy wydatek rzędu 600 – 800 złotych. Naturalnie można też skorzystać z typowo open source’owych rozwiązań i nie płacić nic, ale nie jest tajemnicą, że działanie w środowisku Linuksa, może być dla osób „wychowanych na Win” sporym szokiem.

Funkcjonalne serce laptopa

Wracając do tematu niniejszego wpisu, laptop Toshiba Dynabook Satellite Pro C50-J jest urządzeniem wyposażonym w szybki procesor Intel Core i3-1115G4. Oznacza to (jak sama nazwa wskazuje), że jest to komponent niedawnej, bo aż 11 generacji. Mowa tu o komponencie, którego maksymalna częstotliwość taktowania może wynieść nawet około 4 GHz. Jest to bardzo dużo jak na urządzenie przenośne, które de facto jest stworzone wyłącznie do zastosowań biurowych. Nietrudno zatem dostrzec, że sprzęt ten ma bardzo duże możliwości, które nie każdy będzie w stanie wykorzystać.

Wyświetlacz – najwyższej jakości wizualizacja

Truizmem będzie stwierdzenie, że laptopy Toshiba Dynabook Satellite Pro C50-J zostały wyposażone w całkiem solidne i funkcjonalne wyświetlacze. Mowa tu bowiem o płaszczyźnie, której przekątna wynosi (standardowo w średniej wielkości laptopach) 15.6 cala. Na uwagę zasługuje również zastosowana tu matryca Full HD IPS, która ma dość uniwersalne zastosowanie. Oznacza to, że można przy niej zarówno oglądać swoje ulubione filmy (np. w przerwie od pracy), jak również tworzyć skomplikowane projekty graficzne. Na uwagę zasługuje również fakt, że zastosowana tu matryca jest pokryta matową warstwą, która ogranicza efekt pojawiających się odblasków.

Pamięć użytkowa

Ważnym elementem urządzenia jest zainstalowana w nim pamięć użytkowa. Osadzono ją na module SSD, którego pojemność to aż 256 GB. Pamięć ta łączy się z płytą główną za pośrednictwem interfejsu NVMe M.2 PCIe, który zapewnia jej jeszcze efektywniejszą i wydajniejszą pracę. Kolejną, bardzo ważną pamięcią wchodzącą w skład urządzenia jest oczywiście pamięć RAM. Laptopy Toshiba Dynabook Satellite Pro C50-J w tej konfiguracji są wyposażone najczęściej w 8 GB pamięci operacyjnej, która – co ważne – składa się z kości DDR4. Ich zaletą jest to, że mogą one taktować relatywnie szybko, to jest z częstotliwością wynoszącą aż 3200 MHz.

Układ graficzny i przetwarzanie dźwięku

Laptopy Toshiba Dynabook Satellite Pro C50-J w swej podstawowej konfiguracji posiadają kartę graficzną Intel UHD Graphics, która jest w pełni zintegrowana z płytą główną. Oznacza to również, że współdzieli ona pamięć operacyjną z pamięcią RAM komputera. Co ciekawe, mimo swej zintegrowanej formy, karta ta zapewnia dosyć dobre osiągi jeśli chodzi o przetwarzanie obrazu. Mało tego! Tak skonstruowany układ graficzny pobiera relatywnie niewiele energii elektrycznej, co ma istotne znaczenie jeśli chodzi o wydłużenie czasu pracy na w pełni naładowanej baterii. Badania techniczne laptopa wykazały, że może on pracować bez zasilania nawet przez 8 godzin i 5 minut. Na marginesie warto zauważyć, że sprzęt ten posiada również zintegrowaną kartę dźwiękową.

Wyróżniające się stosunkowo niewielkimi, bo wynoszącymi zaledwie 362,5 x 240,5 x 19,7 mm wymiarami laptopy Toshiba Dynabook Satellite Pro C50-J to modele, które z pewnością sprawdzą się nie tylko w trakcie pracy biurowej, ale też podczas korzystania z wielu różnych rodzajów multimediów.