Które kamery są kompatybilne z serwerami NAS i jak je zainstalować?

Bezpieczeństwo posiadłości jest obecnie jedną z głównych kwestii. Kiedy kupujemy serwer NAS, myślimy głównie o wykorzystaniu go jako platformy do zarządzania danymi, ale rzadko myślimy o wykorzystaniu go do zabezpieczenia obiektów firmy.  A przecież wiele serwerów NAS posiada darmowe aplikacje do monitoringu wideo, które umożliwiają nagrywanie obrazu z kamery, a przede wszystkim podgląd tego, co dzieje się w na terenie budynku/posiadłości na żywo z komputera lub nawet smartfona. Chcesz wiedzieć, jak wybrać kompatybilną kamerę z serwerem NAS i jak ją zainstalować? W tym artykule wyjaśnimy Ci to wszystko.

Które kamery są kompatybilne z serwerami NAS?

Podstawową kwestią, o której powinieneś wiedzieć jest to, że kamery kompatybilne z serwerami NAS to kamery IP, „Internet Protocol”. Są to kamery, które podłącza się do routera przez Wi-Fi lub Ethernet.

Rynek kamer do monitoringu IP jest bardzo konkurencyjny. Istnieją setki producentów i tysiące modeli. Synology obsługuje nie mniej niż 6700 kamer IP od 120 różnych producentów. W przypadku Qnap jest to 5000 modeli od 140 marek. A to tylko niewielka część rynku, ponieważ większość kamer jest wyposażona we własne oprogramowanie, co czyni je niekompatybilnymi z oprogramowaniem używanym przez serwer NAS. Oto protokoły na które należy zwrócić uwagę.

QVR Pro jest bardziej zaawansowany niż Surveillance Station (od Qnap), ale dostępny tylko w modelach z wyższej półki i umożliwia dodanie wykrywania ruchu nawet do kamer, które go nie mają

Protokół ONVIF

Aby upewnić się, że kamera jest kompatybilna z NAS, wybierz kamerę IP ze standardem ONVIF (Open Network Video Interface Forum). Standard ten jest protokołem bezpieczeństwa, który umożliwia standaryzację różnych kamer IP i łatwe podłączanie ich do istniejącego sprzętu. Marki takie jak: NAS Synology, Qnap lub Asustor są wyposażone w ten standard i dlatego gwarantują łatwą integrację tego typu kamer.

Technologia POEpoe

Technologia Power over Ethernet (POE) umożliwia przekazywanie zasilania do kamery za pośrednictwem kabla Ethernet podłączonego do routera. Jest to przydatne, jeśli w pobliżu nie ma gniazdka elektrycznego. Należy pamiętać, że router musi być wyposażony w tę technologię. Są to standardy 802.3af i 802.3at. Technologia ta nie jest obowiązkowa do korzystania z kamery IP w NAS, a nawet jest dość restrykcyjna, ponieważ chociaż routery POE nie są tak drogie, nie są kompatybilne z Wi-Fi.

Instalowanie kamery na serwerze Synology

QVR Pro jest bardziej zaawansowany niż Surveillance Station (od Qnap), ale dostępny tylko w modelach z wyższej półki i umożliwia dodanie wykrywania ruchu nawet do kamer, które go nie mają

Aby używać kamery IP na serwerze NAS firmy Synology, należy zainstalować oprogramowanie Surveillance Station. Surveillance Station obsługuje 6000 kamer ponad 100 marek.

Narzędzie to oferuje ponad dwadzieścia aplikacji do zarządzania kamerami i strumieniami wideo. Nagrywanie, sterowanie kamerami, podgląd na żywo, ochrona plików – wszystkim można zarządzać z poziomu pakietu Surveillance Station, tak jak w przypadku prawdziwego NVR (sieciowego rejestratora wideo). Najciekawszą aplikacją jest DS Cam, która umożliwia zdalne monitorowanie domu ze smartfona z systemem iOS lub Android i sterowanie kamerą.

Jeśli chodzi o samą instalację kamery IP w serwrze NAS Synology, to nie jest ona aż tak skomplikowana. Po podłączeniu kamery do sieci, w celu wykrycia jej przez router, należy uruchomić aplikację Surveillance Station, aby wyszukać kamerę IP w sieci. Następnie aplikacja NAS wyświetli powiadomienie o podanie danych do kamery i to wszystko. Kamera będzie gotowa do użycia.

Następnie aplikacja Surveillance Station umożliwia zmianę różnych ustawień kamery, takich jak format wideo i audio nagrania, kiedy nagrywanie jest wyzwalane, tj. na stałe, po wykryciu ruchu lub nigdy. DS Cam.

W przypadku bardziej zaawansowanych ustawień można wybrać czułość wykrywania ruchu dla kamer, które są w nią wyposażone, aktywować powiadomienia e-mail w przypadku wykrycia zdarzenia, lub uruchomić wyszukiwanie określonego nagrania, określając obszar ruchu w filmie, zakres dat lub określoną datę.

Instalowanie kamery na serwerze Qnap


Aby korzystać z kamery IP na serwerze Qnap, należy pobrać aplikację Surveillance Station (o dziwo, nazywa się tak samo jak aplikacja Synology) lub QVR Pro. Aplikacje te oferują możliwość zarządzania wieloma kamerami za darmo (liczba zależy od wybranego modelu), ale można dodać do 128 kamer, kupując dodatkową licencję. Qnap wyróżnia się w zarządzaniu kamerami IP typu fisheye, które mają widok 360°, ale tworzą bardzo wyraźne zniekształcenia. QVR Pro i Surveillance Station automatycznie korygują proporcje i mogą nawet podzielić obraz, na kilka stref. Jest to innowacyjne, praktyczne i ekonomiczne oprogramowanie dla dużych przestrzeni.

QVR Pro jest bardziej zaawansowany niż Surveillance Station (od Qnap), ale dostępny tylko w modelach z wyższej półki i umożliwia dodanie wykrywania ruchu nawet do kamer, które go nie mają. Pozwala to przekształcić małą, niedrogą kamerę USB w prawdziwą kamerę monitorującą. Oczywiście możliwe jest śledzenie obrazu na żywo z komputera lub aplikacji mobilnej na smartfony.

Instalacja kamery IP na serwerze NAS firmy Qnap nie jest bardziej skomplikowana niż na serwerze NAS Synology – użytkownik jest prowadzony przez cały proces. Ale będziesz w stanie uzyskać znacznie więcej z ustawień opcji i zarządzaniu kamerami, niż jest to możliwe w Surveillance Station Synology.

Serwer NAS Serwer współdzielony Serwery Dell Serwery NAS Serwery NAS QNAP

Nowoczesne centrum danych. Rola i zalety serwera NAS w biznesie

W erze cyfrowej, gdzie ilość danych rośnie lawinowo, przedsiębiorstwa potrzebują nie tylko skutecznego, ale również niezawodnego sposobu przechowywania i zarządzania informacjami. W tej roli doskonale sprawdzają się serwery NAS (Network Attached Storage), które zyskują na popularności w biznesowym świecie IT. W niniejszym artykule omówimy kluczowe zalety i zastosowania serwerów NAS w erze cyfrowej, skupiając się […]

Czytaj dalej
Serwer NAS Serwery NAS QNAP

Serwery NAS QNAP – rewolucja przechowywania danych w świecie biznesu

Firma QNAP, znana jako pionier w dziedzinie dysków sieciowych NAS, nieustannie przewyższa oczekiwania swoich klientów, dostarczając innowacyjne i wszechstronne rozwiązania. Od cichych modeli serii Silent po potężne All-Flash – QNAP definiuje nowe standardy wydajności i elastyczności w przechowywaniu danych dla firm. Poznaj nowoczesne serwery NAS QNAP, które wyróżniają się zaawansowaną technologią oraz dostosowaniem do różnych potrzeb […]

Czytaj dalej
Serwer NAS Serwer współdzielony Serwery Dell Serwery NAS Serwery NAS QNAP

Jak wybrać odpowiedni serwer?

Jeżeli chcesz zapewnić doskonałe podstawy do rozwoju Twojej firmy to z pewnością musisz zadbać o posiadanie odpowiedniego serwera. Odpowiedni i stabilny serwer jest nieodłącznym elementem poprawnie funkcjonującej strony. W przeciwnym wypadku wszystkie działania umożliwiające promowanie strony nie przyniosą oczekiwanych efektów. Przedstawiamy dlaczego wybór odpowiedniego serwera jest tak istotny, a także o czym należy pamiętać podczas […]

Czytaj dalej