Jak wybrać odpowiedni serwer?

Jeżeli chcesz zapewnić doskonałe podstawy do rozwoju Twojej firmy to z pewnością musisz zadbać o posiadanie odpowiedniego serwera. Odpowiedni i stabilny serwer jest nieodłącznym elementem poprawnie funkcjonującej strony. W przeciwnym wypadku wszystkie działania umożliwiające promowanie strony nie przyniosą oczekiwanych efektów. Przedstawiamy dlaczego wybór odpowiedniego serwera jest tak istotny, a także o czym należy pamiętać podczas wyboru.

Czym jest serwer?

Serwer jest to miejsce, w którym gromadzone są informacje umieszczone na danej stronie internetowej. Przeglądarka pobiera dane z serwera, aby móc wyświetlić je użytkownikowi. W rzeczywistości wyodrębnione zostały 3 rodzaje serwerów: serwer współdzielony, serwer VPS, serwer dedykowany.

Jeżeli chcesz zapewnić doskonałe podstawy do rozwoju Twojej firmy to z pewnością musisz zadbać o posiadanie odpowiedniego serwera

Serwer współdzielony określany jest także jako hosting. Jest to jedno z najtańszych i najprostszych serwerów w obsłudze. Osoby korzystające z hostingu posiadają dostęp tylko do wydzielonej przestrzeni dyskowej, dlatego muszą współdzielić z innymi osobami procesor czy pamięć RAM. Z kolei serwer VPS to rodzaj wirtualnej maszyny, która bazuje na serwerze – matce. Użytkownik posiada do dyspozycji całe zasoby, oparte na stałych parametrów. W rezultacie nie trzeba współdzielić z innymi użytkownikami zasobów. Najbardziej wydajny jest serwer dedykowany, który jest fizyczną maszyną. Jego moc obliczeniowa jest o wiele większa niż niż ta oferowana przez serwer współdzielony czy serwer VPS.

Dlaczego wybór serwera posiada przełożenie na funkcjonowanie firmy?

Sekretem każdej, sprawnie funkcjonującej strony internetowej jest stabilny serwer, dostosowany do potrzeb jednostki. Umożliwia dostęp użytkowników do danych treści. Odpowiednio dopasowany sprawia, że nawet ogromna ilość odwiedzających stronę internetową w jednym czasie może uzyskać dostęp do interesujących ich treści, tym samym zwiększając prawdopodobieństwo skorzystania z oferowanych usług. Dostępność strony jest także uwzględniana przez Google podczas pozycjonowania domeny, czyli widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Wszelkie zaniedbania sprawiają, że automatycznie obniżana jest pozycja w wyszukiwarce. Odradzamy korzystanie z oferty firm, które gwarantują dostępność serwerów w promocyjnych, niskich cenach.

Jak wybrać odpowiedni serwer dedykowany?

Niekwestionowaną przewagą serwerów dedykowanych jest możliwość samodzielnego zarządzania. Właściciel posiada pełną kontrolę i dostęp do zasobów, co jest kluczowe podczas prowadzenia działalności online, nawet w przypadku małych firm. Pozwala uniknąć obciążeń spowodowanych przez współużytkowników, co może utrudniać dostęp do opublikowanych treści.

Podczas wyboru serwera dedykowanego koniecznie należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Jeżeli chcesz zapewnić doskonałe podstawy do rozwoju Twojej firmy to z pewnością musisz zadbać o posiadanie odpowiedniego serwera

  • Procesor (CPU) – wskazuje moc obliczeniową danego serwera. Istotne są również parametry tj. liczba rdzeni, taktowanie czy rodzaj procesora. 
  • Pojemność pamięci RAM – wraz ze wzrostem pamięci RAM zwiększają się możliwości przechowywania danych. Przekłada się to bezpośrednio na obsługę aplikacji i zadań.
  • Przestrzeń dyskowa i typ dysków – wskazuje ilość miejsca na dysku, którą można zapełnić danymi, plikami i systemem operacyjnym. Rekomendowany jest wybór dysku SSD w odniesieniu do dysków HDD ze względu na szybkość zapisu i odczytu danych.
  • SLA – określa czas dostępności serwerów gwarantowanych przez dostawcę. Najlepszym rozwiązaniem jest serwer z SLA na poziomie 99,99%, co oznacza, że Twoja strona będzie niedostępna w ciągu roku zaledwie przez 52m i 9,8s.

Na funkcjonowanie serwera dedykowane wpływ mają posiadane zasoby. Właściciela serwera dedykowanego posiadają pełną kontrolę w konfiguracji i doborze oprogramowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku firm o specyficznych potrzebach technologicznych. Przykładowo, serwer dedykowany umożliwia instalację specjalistycznego oprogramowania do zarządzania bazami danych.

Jak wybrać najlepszy serwer?

Serwer musi w pełni odpowiadać na potrzeby danej strony. Zapotrzebowanie jest inne w przypadku typowych wizytówek strony a inne dla dużych sklepów internetowych. Każdorazowo należy zweryfikować wiarygodność dostawcy usługi i dogłębnie przeanalizować ofertę. Szczególnie, kiedy wydaje się ona zbyt niska w odniesieniu do konkurencyjnych ofert. Podczas zakupu warto także dopytać o kwestię związaną z obsługą techniczną i stabilnością strony. 

Serwer NAS Serwer współdzielony Serwery Dell Serwery NAS Serwery NAS QNAP

Nowoczesne centrum danych. Rola i zalety serwera NAS w biznesie

W erze cyfrowej, gdzie ilość danych rośnie lawinowo, przedsiębiorstwa potrzebują nie tylko skutecznego, ale również niezawodnego sposobu przechowywania i zarządzania informacjami. W tej roli doskonale sprawdzają się serwery NAS (Network Attached Storage), które zyskują na popularności w biznesowym świecie IT. W niniejszym artykule omówimy kluczowe zalety i zastosowania serwerów NAS w erze cyfrowej, skupiając się […]

Czytaj dalej
Serwer NAS Serwery NAS QNAP

Serwery NAS QNAP – rewolucja przechowywania danych w świecie biznesu

Firma QNAP, znana jako pionier w dziedzinie dysków sieciowych NAS, nieustannie przewyższa oczekiwania swoich klientów, dostarczając innowacyjne i wszechstronne rozwiązania. Od cichych modeli serii Silent po potężne All-Flash – QNAP definiuje nowe standardy wydajności i elastyczności w przechowywaniu danych dla firm. Poznaj nowoczesne serwery NAS QNAP, które wyróżniają się zaawansowaną technologią oraz dostosowaniem do różnych potrzeb […]

Czytaj dalej
Serwer NAS Serwery NAS

Które kamery są kompatybilne z serwerami NAS i jak je zainstalować?

Bezpieczeństwo posiadłości jest obecnie jedną z głównych kwestii. Kiedy kupujemy serwer NAS, myślimy głównie o wykorzystaniu go jako platformy do zarządzania danymi, ale rzadko myślimy o wykorzystaniu go do zabezpieczenia obiektów firmy.  A przecież wiele serwerów NAS posiada darmowe aplikacje do monitoringu wideo, które umożliwiają nagrywanie obrazu z kamery, a przede wszystkim podgląd tego, co dzieje […]

Czytaj dalej