Przerwy w dostawie prądu są często kłopotliwe, utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale też mogą prowadzić do utraty danych, jeśli komputer zostanie wyłączony nagle. W takich sytuacjach sprawdzi się zasilacz awaryjny UPS, który zaradzi tym problemom. Jak działa to urządzenie?
Zasilacz awaryjny UPS APC – czym się charakteryzuje?
Zasilacze awaryjne są przydatne w sytuacji, gdy w domu lub w biurze zostanie wyłączony prąd, lub następują nagłe skoki napięcia. Jeśli komputer lub inne urządzenie elektryczne jest podłączone do UPS, a prąd zostanie wyłączony, to włączy się zasilacz UPS i komputer będzie można spokojnie wyłączyć, ale wcześniej zapisać dane. Zasilacze UPS APC produkowane są przez amerykańską firmę założoną w 1981 roku. Do wyboru są urządzenia, które można używać w domu, w biurze, ale też i w centrach obsługujących dużą ilość danych.
Jakie rodzaje zasilaczy UPS APC można znaleźć?
Firma APC jest znaną i cenioną na całym świecie marką, która przede wszystkim charakteryzuje się niezawodnością i najwyższą jakością. Zasilacze dostępne są w różnych opcjach, dzięki czemu można dobrać odpowiedni do własnych potrzeb. Szeroką ofertę stanowią zasilacze UPS APC w obudowie tower, których moc może wynieść nawet 6kVA. Takie urządzenie przyda się w serwerowni, która przetwarza ogromne ilości danych. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżnia się zasilacze:
- Back-UPS,
- Easy-UPS,
- Smart-UPS.
Back-UPS są urządzeniami przeznaczonymi do domowego użytku, do których najczęściej podłącza się komputer, router Wi-Fi czy konsolę do gier. Dostępne są w standardowych obudowach, dzięki czemu można je postawić na komputerze lub w obudowie podłogowej, która przypomina listwę zasilającą. Jeśli chodzi o moc tych modeli, to ta waha się od 325 VA do 1600 VA.
Zasilacze Easy-UPS mają moc znamionową wynoszącą od 500 VA do nawet 3000 VA i przeznaczone są do użytku domowego, jak i komercyjnego. W tych modelach została zastosowana technologia line-interactive oraz on-line, a dodatkowo mają wbudowane moduły służące do korygowania niskich napięć, dzięki czemu sprawdzą się one przy zasilaniu, które jest dość niestabilne.
Najbardziej zaawansowaną grupą zasilaczy są urządzenia Smart-UPS, które dostępne są w obudowach tower. Ich moc może wynieść nawet 5000 VA, a dodatkowo zostały zastosowane technologie, dzięki którym można kontrolować urządzenie podłączone do zasilacza. Do zasilaczy jest dołączone oprogramowanie, które z urządzeniem można połączyć przy pomocy USB (https://en.wikipedia.org/wiki/USB), portu szeregowego lub karty sieciowej. Dodatkowym atutem tych modeli jest możliwość wymiany akumulatorów, by urządzenie mogło pracować w sposób ciągły. To idealne rozwiązanie, które sprawdzi się w najbardziej wymagających warunkach pracy.
Dlaczego warto zainwestować w zasilacz awaryjny UPS APC?
Zasilacze UPS APC są zaawansowanymi urządzeniami, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Dzięki nim można zachować ciągłość pracy i nie martwić się, że sprzęt elektroniczny zostanie uszkodzony. Nagłe skoki napięcia czy przerwy w dostawie prądu zdarzają się dość często, a takie sytuacje wpływają na wydajność urządzenia i skracają ich żywotność. W ofercie APC jest wiele modeli zasilaczy, dzięki czemu można je dobrać do własnych potrzeb, a ich cena nie jest wygórowana, zwłaszcza jeśli pomyśli się o korzyściach, jakie można osiągnąć. Dostępne są urządzenia z zaawansowanymi funkcjami, dzięki czemu można kontrolować zdalnie sprzęt elektroniczny.
Zasilacze UPS do montażu w szafach rack
Wśród zasilaczy oferowanych przez firmę APC znajdują się też modele do montażu w rack-ach. Ich moc może sięgnąć nawet 10 kVA i są one wyprodukowane w topologii Line-interactive i On-line. Prawie we wszystkich modelach można zarządzać sprzętem elektronicznym przez LAN. Wśród tych produktów znajdują się urządzenia:
- Easy-UPS,
- Smart-UPS.
Easy-UPS osiągają moc od 1000 do 10000 VA, a Smart-UPS można znaleźć o mocy większej nić 5 kVA.
Zasilacze UPS APC są jednymi z wydajniejszych na rynku, a tym samym chętnie wybieranych do użytku domowego i komercyjnego. To sprzęt, który przyda się w każdym domu i w biurze, dzięki któremu można wydłużyć żywotność wielu urządzeń elektronicznych.