Czym jest Intel Xeon Scalable i jakie zalety mają procesory Xeon Scalable 4 generacji?

Dzisiejsze serwery zmagają się z zapotrzebowaniem na wyższe prędkości. Na szczęście procesory Intel Xeon Scalable 4. generacji zostały zaprojektowane tak, by działać szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Podczas gdy światowe zapotrzebowanie na szybsze komputery nigdy nie maleje, tempo rozwoju Intela również. Jednak definicja szybkości w dzisiejszych serwerach może się znacznie różnić w zależności od organizacji i ich unikalnych potrzeb. W odpowiedzi na to, procesory Intel Xeon Scalable czwartej generacji i towarzyszące im technologie zostały zaprojektowane i przetestowane pod kątem szybszego działania w szerszym zakresie sytuacji niż kiedykolwiek wcześniej (https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/docs/processors/xeon-accelerated/4th-gen-xeon-scalable-processors.html). Poznaj 10 najważniejszych zalet tych procesorów w tym artykule.

Czym jest Intel Xeon Scalable?

W korporacyjnych centrach danych zachodzą duże zmiany. Wiele organizacji przechodzi powszechną transformację opartą na usługach i danych online, wykorzystuje te dane do potężnych aplikacji AI i aplikacji analitycznych. Aby to osiągnąć potrzebne są nowoczesne serwery, zoptymalizowane pod kątem sztucznej inteligencji, analityki, ogromnych zbiorów danych i nie tylko, a wszystko to zasilane przez rewolucyjny nowy procesor. W tym miejscu pojawia się linia Intel Xeon Scalable.

Dzisiejsze serwery zmagają się z zapotrzebowaniem na wyższe prędkości

Intel Xeon Scalable stanowi prawdopodobnie największą zmianę w ciągu dwudziestu lat istnienia procesorów Xeon. Nie jest to po prostu szybszy Xeon lub Xeon z większą liczbą rdzeni, ale rodzina procesorów zaprojektowanych w oparciu o synergię między możliwościami obliczeniowymi, sieciowymi i pamięci masowej, wprowadzając nowe funkcje i poprawę wydajności we wszystkich trzech.

Podczas gdy Xeon Scalable oferuje 1,6-krotny średni wzrost wydajności w porównaniu z procesorami Xeon poprzedniej generacji, korzyści wykraczają poza standardy i obejmują rzeczywiste optymalizacje dla analityki, bezpieczeństwa, sztucznej inteligencji i przetwarzania obrazu.

Być może największą i najbardziej oczywistą zmianą jest zastąpienie starej architektury Xeon opartej na pierścieniu, w której wszystkie rdzenie procesora były połączone za pomocą jednego pierścienia, nową architekturą siatki. Pozwala ona na wyrównanie rdzeni oraz powiązanej pamięci podręcznej, pamięci RAM i we/wy w rzędach i kolumnach, które łączą się na każdym skrzyżowaniu, umożliwiając bardziej efektywne przenoszenie danych z rdzenia do rdzenia.

Zalety procesorów Xeon Scalable 4 generacji


Dzięki największej liczbie wbudowanych akceleratorów spośród wszystkich procesorów dostępnych na rynku, Intel Xeon Scalable i towarzysząca im architektura oferują znacznie więcej niż tylko szybsze taktowanie. Oto niektóre z kluczowych zalet:

  • Akceleracja sztucznej inteligencji – ponieważ coraz więcej firm wykorzystuje sztuczną inteligencję do odkrywania i przewagi konkurencyjnej, Intel wspiera je nawet 10-krotnie wyższą wydajnością szkolenia PyTorch, w porównaniu z poprzednią generacją, dzięki wbudowanym rozszerzeniom Intel Advanced Matrix Extensions (Intel AMX).
  • Szybsze bazy danych – lepsza sztuczna inteligencja i inne obliczenia zależą od wysokiej wydajności danych. Intel oferuje teraz do 3x wyższą wydajność RocksDB dzięki zintegrowanemu akceleratorowi Intel In-Memory Analytics (Intel IAA) w porównaniu do poprzedniej generacji.
  • Większa liczba połączeń sieciowych – również dzięki Intel QAT, Intel może teraz obsługiwać tę samą liczbę połączeń na sekundę przy użyciu 47% mniej rdzeni w porównaniu z poprzednią generacją. Umożliwia to większą łączność z większą liczbą użytkowników bez poświęcania wydajności.
  • Wydajniejsza pamięć masowa – szybsze pobieranie większej ilości danych jest możliwe dzięki nawet o 60% wyższemu IOPS i zmniejszeniu opóźnień nawet o 37% w przypadku sekwencyjnego odczytu dużych pakietów przy użyciu zintegrowanego akceleratora strumieniowego przesyłania danych Intel (Intel DSA) w porównaniu z poprzednią generacją.
  • Szybsze aplikacje HPC – Intel oferuje do 56% wyższą średnią wydajność HPC niż poprzednia generacja, aby wspierać organizacje, które polegają na aplikacjach o wysokiej wydajności.
  • Zwiększone bezpieczeństwo – bardziej niż kiedykolwiek firmy  dostrzegają potrzebę ochrony wrażliwych danych i zachowania zgodności z przepisami. Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) i Intel Trust Domain Extensions (Intel TDX) to narzędzia zaprojektowane w celu zabezpieczenia danych i zapewnienia poufności.

Bez kategorii

Lenovo ThinkPad P16v Gen 2 Intel – co warto wiedzieć o tych laptopach?

Lenovo ThinkPad P16v Gen 2 Intel to bardzo ciekawa odsłona mobilnych stacji roboczych, które łączą potężną wydajność z niebywale kompaktową formą. Jest to sprzęt zaprojektowany z myślą o profesjonalistach potrzebujących mobilności bez kompromisów w zakresie mocy obliczeniowej. Ten model, wyposażony w nowoczesne komponenty, stanowi wręcz doskonałe rozwiązanie dla inżynierów, grafików czy architektów pracujących z najbardziej […]

Czytaj dalej
Bez kategorii

Serwer NAS – jakie rozwiązania proponują producenci do archiwizacji danych?

Serwery NAS (Network Attached Storage) to wszechstronne urządzenia, które odgrywają kluczową rolę w dziedzinie przechowywania i udostępniania danych w sieci. Jednym z najczęstszych zastosowań serwerów NAS jest tworzenie kopii bezpieczeństwa danych. Oferują wygodne opcje konfiguracji oraz dostępu zdalnego, co pozwala użytkownikom swobodnie zarządzać swoimi danymi i chronić je przed nieoczekiwanymi stratami.

Czytaj dalej
Bez kategorii

Wydajne serwery Dell PowerEdge

Serwery Dell PowerEdge to skalowalne i wydajne serwery, które można instalować w szafie serwerowej. Świetnie nadają się do każdego środowiska IT, zapewniając tym samym dużą wydajność obliczeniową.

Czytaj dalej