Serwery Dell – jak wybrać najlepszy dla swojego biznesu?

Serwery Dell – jak wybrać najlepszy dla swojego biznesu?

Jeśli prowadzisz własną firmę, wiesz, jak ważne jest, aby infrastruktura informatyczna działała niezawodnie. Chcąc spełnić te wymagania, warto rozważyć zakup własnego serwera (więcej). Posiadanie go może dać firmie wiele korzyści, takich jak większa elastyczność i swoboda niż w przypadku korzystania z hostingu. Jedną z najpopularniejszych marek w tym segmencie jest Dell, który oferuje wiele rozmaitych modeli dla małych i dużych przedsiębiorstw. Poniżej przedstawiamy, jak działają serwery Dell (ze sklepu ITnes.pl) oraz podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model dla swojego biznesu.

Rodzaje serwerów Dell

Wybór serwera może przysporzyć trudności, jeśli nie jesteśmy biegli w dziedzinie systemów informatycznych. Dlatego z pomocą przychodzą specjalne oznaczenia, które znajdziemy na opakowaniach producenta. Mogą być to kombinacje liter i cyfr. Serwery Dell oznaczane są, m.in. ze względu na rodzaj obudowy, która ma istotny wpływ na sposób umieszczenia serwera i możliwości jego rozbudowy. Jak wybrać najlepszy rodzaj urządzeń dla swojej firmy? Oto trzy typy serwerów Dell:

Serwery Dell oprócz liter w nazwie każdego modelu mają także cyfry

  • Rack (R) – serwery Dell typu Rack to najbardziej uniwersalne i wydajne rozwiązanie ze względu na niewielkie rozmiary i solidną konstrukcję. Przeznaczone są do instalacji w szafach serwerowych, a te dobrać możemy zgodnie z potrzebami naszej firmy i wymaganą ilością urządzeń. Szafy rackowe pozwalają na łatwe zagospodarowanie przestrzeni i rozbudowanie serwerowni.
  • Tower (T)  – w obudowie typu Tower mamy do czynienia z jednostką wolnostojącą, przypominającą rozmiarem komputer. Serwery Dell Tower można postawić obok biurka. W przypadku potrzeby większej mocy obliczeniowej można zawsze rozbudować konfigurację dodatkowym procesorem i modułami RAM.
  • Modular (M) – inaczej nazywane także Blade; to tak zwane serwery kasetowe o kompaktowym kształcie. Przeznaczone do używania w obudowach typu VRTX, które nie zajmują dużo miejsca. Jedna obudowa zapewnia wspólny interfejs dla całej infrastruktury, co oznacza monitorowanie temperatury, zużycia energii, a nawet optymalizację pracy wentylatorów.

Serwery Dell – jaką serię wybrać?

Serwery Dell oprócz liter w nazwie każdego modelu mają także cyfry. Odnoszą się one do wydajności i możliwości przerobowych urządzeń. Jak należy je odczytać?

  • Seria podstawowa (Entry 1-3) to seria przeznaczona dla niewielkich działalności, które zatrudniają najwyżej kilkunastu pracowników.
  • Seria średnio zaawansowana (Midrange 4-6) idealna dla przedsiębiorstw z potencjałem rozbudowy.
  • Seria zaawansowana (Pro 7-9) to najbardziej zaawansowane urządzenia kompatybilne z procesorami obliczeniowymi NVIDIA Tesla.

Warto też zwrócić uwagę na generację serwera, którą odczytamy kolejno po powyższych oznaczeniach. Najnowszą, 14. generację, oznacza cyfra 4.

Ostatnia zaś cyfra w szeregu informuje o numerze serii procesora. Możemy spotkać się tu z oznaczeniem 0, który odnosi się do CPU Intel, 15 – jednego procesora AMD oraz 25 – AMD dwuprocesorowego.

Jak wybrać najlepsze serwery Dell dla swojego biznesu?

Wiemy już, na jakie parametry serwerów Dell możemy liczyć. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę podczas zakupu? Warto zadać sobie kilka pytań, aby ostatecznie określić, co będzie najlepsze dla biznesu i nie nadużyje naszych zasobów. Oto kilka kwestii wartych poruszenia:

  • Liczba pracowników w firmie – warto dobrać serwer z odpowiednim parametrami, takimi jak liczba rdzeni procesora czy pamięć RAM, w zależności od liczby pracowników i potrzeb związanych z przetwarzaniem danych.
  • Budżet – serwery Dell to produkty wysokiej jakości, ale cechują je różne poziomy wydajności i ceny. Warto przemyśleć, jakie są potrzeby biznesowe i jakie zasoby finansowe można przeznaczyć na zakup i utrzymanie serwera.
  • Rozszerzalność – podczas planowania dalszej rozbudowy infrastruktury warto wybrać serwer z odpowiednią ilością slotów na dyski oraz z możliwością dodawania kolejnych kart rozszerzeń.
  • Bezpieczeństwo – w przypadku przetwarzania danych poufnych warto wybrać serwer z odpowiednimi funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak szyfrowanie danych czy zabezpieczenia przed atakami z zewnątrz.

Serwery Dell – klucz do sprawnego działania firmy

Budowa serwerowni to inwestycja, która usprawni działanie każdego biznesu. Hosting w pewnym momencie może okazać się niewystarczający, zwłaszcza, jeśli planujemy rozwijać firmę, tworzyć nowe miejsca pracy i zwiększać liczbę urządzeń podłączonych do sieci. Choć dobór odpowiedniego urządzenia może wydawać się trudnym zadaniem, niektóre serie produktów, takie jak serwery Dell PowerEdge, mogą nam to ułatwić przy pomocy specjalnych oznaczeń. Dzięki nim wybór urządzenia dopasowanego do potrzeb naszego biznesu będzie prostszy, niż myślimy. Odpowiednio dobrane serwery pozwolą na sprawną i wydajną pracę oraz rozwój infrastruktury IT.

Serwer NAS Serwer współdzielony Serwery Dell Serwery NAS Serwery NAS QNAP

Nowoczesne centrum danych. Rola i zalety serwera NAS w biznesie

W erze cyfrowej, gdzie ilość danych rośnie lawinowo, przedsiębiorstwa potrzebują nie tylko skutecznego, ale również niezawodnego sposobu przechowywania i zarządzania informacjami. W tej roli doskonale sprawdzają się serwery NAS (Network Attached Storage), które zyskują na popularności w biznesowym świecie IT. W niniejszym artykule omówimy kluczowe zalety i zastosowania serwerów NAS w erze cyfrowej, skupiając się […]

Czytaj dalej
Serwer NAS Serwer współdzielony Serwery Dell Serwery NAS Serwery NAS QNAP

Jak wybrać odpowiedni serwer?

Jeżeli chcesz zapewnić doskonałe podstawy do rozwoju Twojej firmy to z pewnością musisz zadbać o posiadanie odpowiedniego serwera. Odpowiedni i stabilny serwer jest nieodłącznym elementem poprawnie funkcjonującej strony. W przeciwnym wypadku wszystkie działania umożliwiające promowanie strony nie przyniosą oczekiwanych efektów. Przedstawiamy dlaczego wybór odpowiedniego serwera jest tak istotny, a także o czym należy pamiętać podczas […]

Czytaj dalej