Serwery NAS vs serwery SAN: Jaka jest różnica?

W przypadku każdej konfiguracji sieciowej kluczowe znaczenie ma wdrożenie niezawodnej konfiguracji. Minimalizuje to utratę danych i umożliwia płynny dostęp wielu użytkownikom jednocześnie. Chociaż dostępnych jest kilka opcji, administratorzy systemów uważają, że serwery SAN lub NAS są najbardziej opłacalne w większości sytuacji. Jeśli chcesz zoptymalizować swoje sieciowe przechowywanie danych, oto krótki przewodnik opisujący różnice między SAN i NAS.

Struktura

Jeśli chodzi o NAS, można uzyskać prostszą konfigurację przy użyciu zwykłego sprzętu. Nie ma potrzeby tworzenia specjalistycznego oprogramowania lub dostosowywania urządzeń. Administratorzy mają do dyspozycji większość zwykłych narzędzi i mogą tworzyć sieciowe pamięci masowe bez formalnego szkolenia. W przeciwieństwie do tego, SAN wymaga budowy wielu warstw infrastruktury, które wymagają precyzyjnych specyfikacji, aby zachować kompatybilność.

Przetwarzanie danych

W przypadku każdej konfiguracji sieciowej kluczowe znaczenie ma wdrożenie niezawodnej konfiguracji

NAS oferuje łatwiejszy dostęp do danych plików i folderów w celu przetwarzania danych. Użytkownicy mogą odczytywać dyski tak, jakby były podłączone do tego samego komputera więc korzystanie z danych działa na identycznej zasadzie, niezależnie od urządzenia użytkownika.

Z drugiej strony SAN przetwarza dane w formacie blokowym, co wymaga wysyłania poleceń do wszystkich podłączonych urządzeń. Istnieje również możliwość, że system ograniczy dostęp do urządzeń innych niż autoryzowane. Może się to zdarzyć, gdy pracownik próbuje znaleźć projekt ze swojego smartfona zamiast ze stacji roboczej.

Protokoły

Serwery NAS (których szeroki wybór znajdziesz tutaj: https://itnes.pl/backup-archiwizacja-storage/serwery-nas/) obsługują bardziej dostępne protokoły sieciowe, z których można wygodnie korzystać. Większość z nich, takich jak TCP/IP, HTTP i NFS, jest open source, więc administratorzy nie muszą martwić się o licencje.

Sieci SAN często wykorzystują bardziej wyspecjalizowane protokoły, takie jak SCSI i FCoE, które zapewniają wyższe prędkości, ale są bardziej skomplikowane i kosztowne w implementacji. Jednak coraz więcej administratorów konfigurujących sieci SAN decyduje się na protokół IP zamiast FCoE, aby obniżyć koszty.

Szybkość i wydajność

Sieci SAN są zoptymalizowane pod kątem wysokich prędkości przesyłania danych wejściowych i plików, umożliwiając znacznie lepsze reagowanie i zarządzanie ruchem niż NAS. Dlatego też większość dedykowanych serwerów do gier i stron internetowych korzysta z sieci SAN. Przy doskonałej konfiguracji sieci SAN, możliwe są prędkości od 2 GB/s do 128 GB/s.

Jeśli chodzi o szybkość sieci NAS, może ona osiągnąć do 20 MB/s w przypadku dysków eSATA. Prędkość ta może jednak szybko wzrosnąć powyżej 1 GB/s dzięki zastosowaniu urządzeń LAN i szybszych dysków SSD. Nadal jednak mogą pojawić się tak zwane wąskie gardła, które administratorzy powinni przewidzieć z wyprzedzeniem.

W przypadku każdej konfiguracji sieciowej kluczowe znaczenie ma wdrożenie niezawodnej konfiguracji

Skalowalność

Sieci SAN i NAS są wysoce skalowalne. Można nawet aktualizować konfiguracje NAS bez wyłączania serwerów. Jest to najbardziej wymagane w przypadku służb ratunkowych i rządowych. Skalowalność może jednak stanowić problem w przypadku sprzętu NAS niskiej klasy. Z tego powodu większość firm woli budować swoje sieci w oparciu o sieci SAN.

Cena

Jeśli chodzi o koszty instalacji i eksploatacji, NAS wygrywa zdecydowanie. Można go skonfigurować dokładnie do swoich potrzeb przy mniejszej inwestycji i poświęcić zaoszczędzone  środki na przyszłe aktualizacje. Jednak po pewnym czasie może zajść potrzeba wymiany całego systemu na nowy.  Jest to idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które często dysponują ograniczonym budżetem.

W przypadku sieci SAN nie stanowi to problemu. Po zakończeniu początkowej instalacji system można skalować do niemal nieograniczonej pamięci masowej. Jednak te początkowe koszty mogą stanowić problem dla firm i użytkowników z ograniczonym budżetem początkowym.

Łatwość zarządzania

W przypadku sieci SAN możliwe są szybsze cykle zarządzania dzięki scentralizowanej strukturze. Wymaga to jednak wyłączenia serwerów. Z drugiej strony, konserwacja NAS może być wykonywana, gdy serwery są aktywne, ale wykrycie i usunięcie wszelkich usterek często zajmuje więcej czasu.

Serwer NAS Serwer współdzielony Serwery Dell Serwery NAS Serwery NAS QNAP

Nowoczesne centrum danych. Rola i zalety serwera NAS w biznesie

W erze cyfrowej, gdzie ilość danych rośnie lawinowo, przedsiębiorstwa potrzebują nie tylko skutecznego, ale również niezawodnego sposobu przechowywania i zarządzania informacjami. W tej roli doskonale sprawdzają się serwery NAS (Network Attached Storage), które zyskują na popularności w biznesowym świecie IT. W niniejszym artykule omówimy kluczowe zalety i zastosowania serwerów NAS w erze cyfrowej, skupiając się […]

Czytaj dalej
Serwer NAS Serwer współdzielony Serwery Dell Serwery NAS Serwery NAS QNAP

Jak wybrać odpowiedni serwer?

Jeżeli chcesz zapewnić doskonałe podstawy do rozwoju Twojej firmy to z pewnością musisz zadbać o posiadanie odpowiedniego serwera. Odpowiedni i stabilny serwer jest nieodłącznym elementem poprawnie funkcjonującej strony. W przeciwnym wypadku wszystkie działania umożliwiające promowanie strony nie przyniosą oczekiwanych efektów. Przedstawiamy dlaczego wybór odpowiedniego serwera jest tak istotny, a także o czym należy pamiętać podczas […]

Czytaj dalej
Serwer NAS Serwery NAS

Które kamery są kompatybilne z serwerami NAS i jak je zainstalować?

Bezpieczeństwo posiadłości jest obecnie jedną z głównych kwestii. Kiedy kupujemy serwer NAS, myślimy głównie o wykorzystaniu go jako platformy do zarządzania danymi, ale rzadko myślimy o wykorzystaniu go do zabezpieczenia obiektów firmy.  A przecież wiele serwerów NAS posiada darmowe aplikacje do monitoringu wideo, które umożliwiają nagrywanie obrazu z kamery, a przede wszystkim podgląd tego, co dzieje […]

Czytaj dalej